Out Of Conflict

#24
Murat Kahya

Bazen süregelen savaşların yaşandığı coğrafyaları sadece askerler, silahlar, kayıplar olarak algılıyor ve sanki her yerde, her an birbiriyle çatışanlar varmış gibi düşünüyoruz. Oysa ki yaşanan tüm mücadelenin arasında sivil halk hem fiziksel hem de duygusal/ruhsal bütünlüklerini korumaya, hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.

Murat Kahya, "Out of Conflict" çalışmasında uzun süredir çatışmalarla anılan Kuzey Irak'ın kırsalında gündelik yaşamdan detaylar sunuyor. Fotoğraflar yaşadığımız teknolojik dünyaya göre "eski" şeyler söylüyor. Görünüşe göre huzurun arandığı aşikar ve sosyal yaşam bir şekilde devam ediyor. Kaosun aksine sadece derin bir sessizliğin hissedildiği tepeler, köhne ama yerinde duran yapılar içinde huzur arayışı bir gölette ya da şehir ışıklarına tepeden bakılabilecek sandalyelerde sürebiliyor.

Hayat bir şekilde devam ediyor ve etmeli de. Bunun yansımalarının bir parçası Kahya'nın çalışmasında. Kaçışın başka bir tezahürü olarak görülebilecek, savaş bölgelerindeki eğlence parklarına odaklanan Dream City çalışmasını ise Güncelleme #05'te paylaşmıştık.