Huzurlu Ölüm

#22
Sırma Aksüyek
Hakkında

Huzurlu Ölüm, Sırma Aksüyek'in ölüm üzerine yaptığı kurgusal çalışması.

Aksüyek, çalışmasında farklı yaş ve kökenlerden modellerini, bu insanların onda hissettirdiği duygulardan yola çıkarak farklı renklerde suların içinde fotoğraflamış. Renklerin canlılığı, suyun üzerinde yüzen çiçekler ve yüzlerdeki huzur ile dingin ve pozitif görüntüler ortaya çıkmış.

Aksüyek, yıkıcı kurgular yerine beraber geçirilmiş güzel zamanlara, anılara bakarak daha renkli hayaller kurduğunu söylüyor ve çalışmasını şöyle anlatıyor: "Modellerimde farklı ülkelerden ve yaş gruplarından insanlar kullanmak önemliydi çünkü ölümü kabulleniş sürecimde yalnız olmadığımı ve her an, her yerde, herkesin başına gelebileceğini anımsamama yardımcı oldu. Suyun rengine, çiçeğin cinsine ve modele karar verdikten sonra evimdeki küçük küvetimi doldurup, ışıkları kapatıp, konuya uyacağına inandığım müzikleri koyarak çekimimi yapıyordum. Modellerimin hepsi renkli suya girmiş olmaktan çok memnun kaldılar; bu ağır konunun üstüne hepsi çekimin sonunda çocuk gibi hissettiklerini dile getirdiler. Ölüm bize karanlık bir yoksunluk olarak öğretildi ama ben algımı yeniden şekillendirmeyi seçiyorum; ölümü huzurlu ve belki biraz da tebessümlü bir yolculuk olarak anlamlandırıyorum. Derinde gömülü kalmak yerine suyun yüzeyinde süzülebilmek; tıpkı hayatın kendisi gibi…"

Fotoğraftaki gözleri kapalı yüzler, suyun içerisinde büyük bir saflığı hissettirirken, bir yandan da mitolojide Hades'in ruhları nehrin kıyısında karşılamasını da çağrıştırıyor. Ölüme yakın tatlı bir huzur barındıran görseller üzerine bu metni yine Aksüyek'in proje metninden bir alıntıyla bitirmek en doğrusu: "Ancak gidenlerin huzurlu olduğunu hayal ettiğimizde bizler de huzur buluyoruz.".