Are You There?

#22
Tanmay Chowdhary
Hakkında
Orta Format
Hakkında Diğer Yazıları

Tanmay Chowdhary'nin, çekimlerini Ölüm Vadisi ve Salton Denizi'nde gerçekleştirdiği çalışması "Are You There?"; bilinmeyen bir zamanda yaşamış kayıp bir genç kızın hikayesini anlatıyor. Belgelerden ziyade duyulara odaklanan çalışma; bu hissiyatı notlar ve müzikle de pekiştiriyor.

Hindistan'nın Kalküta kentinde doğup büyüyen, 18 yaşında ise Amerika'ya taşınan Tanmay Chowdhary; projesini ve projenin kendisiyle ilişkisini şu sözlerle özetliyor: "…Buraya (Los Angeles) taşındığımdan beri sürekli bir hareketin içindeyim; her yıl bir öncekinden farklı. Kişisel değişimim de dahil olmak üzere, etrafımdaki hızlı değişimle; bu sürecin nasıl başladığını hatırlamak gittikçe zorlaşmaya başladı. Birkaç yıl sonra bir sabah uyandığımda, buraya nasıl geldiğimi hatırlamamaktan korkuyorum."

Fotoğraflardan birine eşlik eden "Gelecekteki bir günün geçmişi gibi hissettiriyordu" (It felt like a day from the future past) sözleri, hikayenin tek cümlelik özeti niteliğinde. Gelecekteki birinin, geçmişi nasıl hatırlayacağının şimdiden inşası.