One Year Performance

#03
Tehching Hsieh
Hakkında
Orta Format
Hakkında Diğer Yazıları

Fotoğrafçı Noah Kalina, dijital fotoğraf makinesi kullandığı 2000 yılından itibaren her gün kendi fotoğrafını çekip blogunda paylaşmıştı. ‘Everyday' isimli projenin altıncı yılında ise fotoğraflardan bir video oluşturmuştu. Youtube'da yayınlanan video popüler olmuş, benzerleri de yapılmıştı. İstikrarlı bir şekilde her gün bir fotoğraf çekilmesi ve Kalina'daki fiziksel değişimi göz önüne sürmesi açısından başarılı bir çalışmaydı.

Kalina'nın her gün kendi fotoğrafını çekmesi delice diye düşünülebilir. Aslında çok da değil. Çünkü önümüzde Tehching Hsieh'in 1980-81 yılları arasında yaptığı "One Year Performance: Time Clock Piece" projesi var. Sanatçı bir yıl boyunca evinde bir saatin önünde her saat başı fotoğrafını çekiyor. Bu, bir yıl sosyal yaşamdan ve düzenli bir uykudan bile feragat etmek anlamına geliyor.

 

 

Hsieh bu performansı gerçekten yaptığını 16 mm ile çekilen fotoğraflarla, saat tarafından işaretlenen kartlar ve o an orada bulunan tanık sayesinde kanıtlıyor. Performans sanatını belgelemeyi sağlayan bir araç olarak çekilen fotoğraflar 2009 yılında MoMA'da sergilendi.

Bu, Hseih'in altı ayrı çalışmadan oluşan "One Year Performance" projesinin bir parçası. İlki 1979-80 yılında gerçekleşen "One Year Performance: Cage Piece" çalışmasıdır. Sanatçı bir yıl boyunca içinde duş, ışık, kova ve yatağın bulunduğu ahşap bir kutuda yaşıyor. Bu mağara hayatı derviş-çilehane yaşamıyla da benzerlik gösteriyor. Bu çalışmayı "Time Clock Piece" izliyor. Hsieh 1982-83 yıllarında New York'ta sırt çantası ve uyku tulumuyla bir yıl boyunca dışarıda yaşıyor. "Outdoor Piece"in ardından gelen çalışma ise "Rope Piece". 1983-84 yılların arasında gerçekleşen çalışmada Hsieh, Linda Montana ile kendini 2.4 metre bir iple bağlayarak yaşamıştır. "One Year Performance" projesinin son çalışması olan "No Art Piece"de ise 1985-86 yıllarında bir yıl boyunca sanat üretmemekte, konuşmamakta, okumamakta, sergiye ya da galeriye gitmemektedir.

Hseih'in projesi; hapsedilmişlik, yalnızlık, iş, zaman, evsizlik, insan ilişkileri, maruz kalma kavramlarını içeriyor. Sanatçının bu projeyi neden yaptığını hala düşünmekte ve araştırmaktayız. Üzerine birlikte düşünmeyi ve sizin de katkılarınızla bu incelemenin devamını oluşturmayı amaçlıyoruz.