Every Object

#14
Noah Mclaurine
Hakkında
Orta Format
Hakkında Diğer Yazıları

Noah Mclaurine'nin otoportre denilebilecek projesi "Every Object", antropolojik bir araştırmaymışçasına karşımıza çıkan bir proje.

Mclaurine, evindeki eşyaları sırayla dört yanından fotoğraflayıp arka planlarından ayırıyor ve "gif" olarak farklı bir sunuma çeviriyor. Tıpkı müzelerde yer alan ve kazılarda ortaya çıkarılmış buluntular gibi, nesneleri var olduğu yerlerden soyutlamış oluyor. Böylece sanatçı, çevresindeki sözde kimliğini tanımlayan her bir nesneyi detaylı inceleyerek kendini keşfetmeye çalışıyor ve bir tür otoportresini bize sunuyor. Bir yandan da fotoğraflanan objeler kişisel olmasına rağmen endüstriyel ürünler. Haliyle herhangi birimizde de bulunabilir ve "Sahip olduğun şey sana sahip olur." diye düşündüğümüzde kendimizle bağ kurmamıza neden oluyor. Ortaya çıkan şey bir antropolojik sonuç ise; hepimizle ilgili bir şeyler söylüyor.

Tabii ki sanatçının kendi yaşamı için bu tür bir araştırmanın ne kadar objektif olacağı tartışılabilir. Ama Mclaurine bir kişisel portre oluşturmaya çalışıyor ve aktarımda kullanabileceği her gerçek dışı durum da onun kişiliğinin bir parçası oluyor.

Otoportre ince bir çizgide yürür ve tam olarak neyin başarılı olduğunu söylemek oldukça zordur. Gördüğümüz objeler sayesinde sanatçının karakter yapısına ait özellikler çıkarabliyor muyuz? Çıkaramıyorsak; ya bizde ya da onda bir sorun var demektir.