Editörlerden Bir Düzine

#17
Orta Format
Hakkında Diğer Yazıları

"Bir galeriye bağlı olmayan, grup sergilerde bir şekilde yer alan, kendi çabalarıyla sergi yapan, kitap hazırlayan ama hala hakkında çok bilgiye sahip olunmayan, sadece belli bir çevre içinde bilinen genç fotoğrafçı sayısı iki elin parmaklarını geçmez."

"Olur mu canım, en az bir düzine insan vardır, eminim!"

 

Böyle bir iyimser hisle başladı "Düzine" dosyası. Orta Format olarak, son dönemde Türkiye'den yeterince genç isimle tanış(a)madığımızı fark ettik. Dergiyi araştırma sürecimizin önemli bir parçası olarak gören bizlerin de var olan ağlar içerisinde kaldığının göstergesiydi. Öte yandan da, fotoğrafa dair araştırmamızın başladığı dönemlerde tanıştığımız, karşılaştığımız, heyecanladığımız çalışmaları yapan insanlar artık daha bilinir, kabul edilir ve çalışmalarını daha rahat paylaşabilir hale gelmişti.

Her ne kadar dar bir sanat dünyamız olduğunu düşünsek de, bu dünyanın kendi içinde pek çok ağa sahip olduğu, ancak genellikle hepsinin kendi çevreleri içinde kaldığını söylemek mümkün.

Bu ağların dışına çıkmak ve ilgili olanları davet etmek amacıyla süresiz "Açık Çağrı"da bulunsak da, yalnızca buna sığınmamız ve bununla yetinmemiz mümkün değil. Çünkü kültürel kodlarımızdan mıdır bilinmez, bu çağrımıza beklediğimiz kadar icabet alamadık. Demek ki, hala yeterince işlemiyor.

Bu sebepten ötürü çuvaldızı kendimize batırdık ve araştırmaya geçtik. İnternetten tanıdığımız, çeşitli dostlar aracılığıyla duyduğumuz isimlere pek çok zaman yol almamıza yardımcı olan kimi akademisyen, eleştimen ve fotoğrafçıların önerdiği isimleri de kattık.

Bu isimlerin bir düzinesiyle tanıştık, çalışmaları ve üretim pratikleri üzerine konuştuk. Bazılarının ilk çalışmasıydı, bazıları ise sergileme deneyimine sahipti. Kimi fotoğrafı tek aktarım yöntemi olarak görürken, kimi de fotoğrafın da dahil olduğu bir çok farklı medyumu birlikte kullanıyordu. Ortak noktaları, fotoğrafı bir anlatım aracı olarak kullanıyor olmaları ve üretim pratikleriyle içtenliklerini yansıtmaları.

Burada yer verdiğimiz isimleri "en iyiler", "geleceğin yıldızları", "şahikalar" ya da benzeri anlamlara gelebilecek hiç bir sıfatla adlandırma çabasında değiliz. "Düzine", işleriyle tanıştığımız ve bizi heyecanlandıran bir düzine genç sanatçının yer aldığı bir güncelleme. Başka hiçbir içeriğe yer vermeden bir dosya haline getirmemizin nedeni ise; bu tanışmaların önemini vurgulamak, yeni tanışmalara ve yeni arayışlara herkesi davet etmek.

 

Orta Format'ta çalışmasına yer verdiğimiz her isim bizce önemli; üstüne daha önceden çağrımıza katılan Oktay Orhun, Emin Enes Bahadır, Begüm Akın, Sevinç Çalhanoğlu, Shayman Tostakay, Ceren Kılıç ve gelecek güncellemelerde paylaşacağımız isimler de en az "Düzine"deki isimler kadar tekrar tekrar bakılmayı hak ediyor.

 

Yine yeni insanlarla tanışıp dergide yer vermeyi umuyoruz. Ama bunun için illa bir düzineye ulaşmasını beklemesek, daha mutlu olabiliriz. Bu yüzden davetimiz ve Açık Çağrı'mız hala geçerli. Dediğimiz gibi biz çuvaldızı kendimize batırdık ve ilk adımı attık. İlgilenen ve tanışmak isteyenlerin e-postalarını ortaformat@gmail.com adresine bekleriz.

 
 

Güncelleme #17 "Düzine" editörleri:

Begüm Akın

İpek Çınar

Şener Soysal

Tevfik Çağrı Dural