Ortanormal #11: Sanat Ekonomilerinde Dayanışmacı Örüntüler

#29
Pelin Tan
Önder Özengi

Ortanormal #11: Sanat Ekonomilerinde Dayanışmacı Örüntüler

Pelin Tan & Önder Özengi

(Moderatör: Eda Yiğit)

Orta Format, 29. Güncellemesini dijital ortama taşıyor ve güncel sanat alanında çalışan aktörlerin Covid-19 sonrası stratejilerine ve alternatif örgütlenme yöntemlerine eğiliyor.

Bir süredir temel odağımız olan ekonomik ve örgütsel sürdürülebilirlik mevzusunu bir adım ileri taşıyarak; güncel sanat alanındaki farklı aktörleri dinliyoruz. Sıcak bir tartışma alanı yaratabilmek ve isteyen herkesin eş zamanlı müdahil olmasını sağlamak adına Zoom üzerinden gerçekleştirdiğimiz bu güncellemenin sıradaki konukları, Pelin Tan ve Önder Özengi.

Pelin Tan ve Önder Özengi, 2011 yılından beri güncel sanat alanındaki emek ilişkileri ve heterojen ekonomiler üzerinde araştırma yürütüyor. Konuşmada 2011-2014 yılları arasında Türkiye'de yaptıkları saha çalışması ve sonrasında halen farklı ölçek ve bağlamlarda sürdürdükleri araştırmalarından yola çıkarak sanat dünyalarındaki ekonomik çeşitlilik ve çoğul prekarite biçimleri ve bunun yeni politik ufuklar için barındırdığı olası imkanlar üzerinden paylaşımda bulunacaklar. COVID -19 gibi kriz süreçlerinde sanat dünyalarındaki halihazırda var olan çoğul ekonomik ilişkileri içinden nasıl özgürleştirici modeller devşirebiliriz? Kolektif iş, karşılıklı bağımlılık, onarıcı emek ve özgürleştirici artı değer dayanışmacı örüntüler içinde nasıl yer ediniyor?

 

(Intro Tasarım: Fatma Karslıoğlu

Tasarım: Şener Soysal)