Magpie

#04
Derrick Santini
Hakkında

Derrick Santini ünlü bir moda fotoğrafçısı. Sanatçının yeni çalışması Magpie, sunumu ile dikkat çeken bir proje.

Fotoğraflardaki estetik anlayış ve içeriğinde barındırdığı erotizm, Santini'nin bugüne kadarki külliyatında gördüğümüz tarzda. Ancak fotoğrafların oluşumu ve sunumu biraz farklı. Lens görevi gören özel dokulu bir plastik üzerine birden çok görselin katmanlanmasıyla oluşan fotoğraflar izleyiciye hareketli bir görüntü hissi yaratıyor.

İzleyici, sergi salonunda hareket ettiği sürece fotoğraflardaki modellerin de hareket ettiğini görüyor. Bu durum, izleyici ile fotoğraflara arasında bir etkileşim oluşturuyor ve izleyiciyi de serginin bir parçası haline getiriyor. Ayrıca çalışmaların ışıklı kutu ile sergilenmesi daha çarpıcı ve canlı kılıyor.

Santini, sergi metninde etkileşime de dikkat çekiyor: "Günümüz dünyasında durağan görüntü eksik kalıyor ve yetersiz hissettiriyor. Daha fazlasını istiyor ve talep ediyoruz. İçerik hareket etmeli, ideal anlamda daha interaktif olmalı…."

İçerik olarak pek çok insana göre ‘moda fotoğrafı işte…' denilebilecek olsa da, farklı sunumuyla Magpie'nin teknik açıdan oldukça albenili bir çalışma olduğunun altını çizmek gerekiyor.