Landmarks

#06
Dana Popa
Hakkında
Orta Format
Hakkında Diğer Yazıları

Landmarks, Dana Popa'nın bir görme engellinin hayatını sürdürmesini sağlayan nirengi noktalarını işaret ettiği bir fotoğraf projesi.

Proje, Alf Kebbel isimli bir görme engellinin yaşamı üzerine kurulmuş. Günlük yaşamını sürdürebilmesi için bir sopası ve zihninde yer eden işaretleri var. Kebbel bu işaretlere göre posta kutusunu, gittiği kafeyi, parkın kapısını ya da otobüs durağını bulabiliyor.

Dana Popa, Kebbel'in gündelik yaşamını deneyimlemeye ve onun görmemesine rağmen hayatını şekillendiren yol işaretlerini bize göstermeye çalışıyor. Bu fotoğraflar, o bölgede yaşayan ve gören insanların görmediği, görmeyen bir insanın algıladığı kent işaretleridir.

 

Dana Popa çalışmasını Orta Format için yazdı:

"Alf Kebbell, 1982`den beri Elephant & Castle`de yaşıyor. Görme engelli olarak biliniyor ve kendi gözlerinden farklı bir görme duygusunun olduğunu söylüyor.

Alf, neon ampullerindeki gibi kuvvetli ışıkları fark edebiliyor. Kendisinie doğru yakın mesafeden bir şey yaklaşırsa, onu hissedip görebilir. Çoğu görme engelli insan tam bir karanlık içinde yaşamazlar. Parlak bir gün olması görüş alanlarına hiç bir şekilde yardımcı olmaz; güneş ışığı altında  her şey şeklini alamayacak kadar renksiz görünür. Gölgede ise her şey karma karışık renklere dönüşür.

Elephant & Castle'da ihtiyaç duymasa da yolunu bulmak için Alf baston kullanıyor. Baston kullanmasının amacı insanların ona çarpmaması… Ama yine de oluyor. Aynı guzergaha devam ediyor, aynı kaldırıma çıkıyor, aynı dükkanların ve sokak direklerinin önünden geçiyor. Alf tamamen nirengilerine dayanarak yolunu buluyor.

Kullandığı bu işaretleri fotoğraflayarak, Alf'in gezindiği bölgeyi yeniden yaratmaya çalıştım. Onlar olmasa, Alf tamamiyle kaybolurdu."