Güncelleme #13

Şener Soysal - Tevfik Çağrı Dural Bir Şahin Kaygun Araştırmasından Soru(n)lar

Araştırmanın her zaman hedefindeki sorunun çözümüne ulaşması beklenir. Çözüm olmazsa hüsran olarak bakılır. Oysa ki, bazen araştırma süreci ve izlediğiniz yol, bambaşka deneyimleri ve sonuçları da beraberinde getirir. Bazen öyle bir an gelir ki, berrak bir çözüm bulamamanın nedenleri ve yol hakkında bambaşka sorular keşfedersiniz.

Deniz Güzel Singh’ın Müzeleri

Deniz Güzel, Dayanita Singh'in "Go Away Closer" sergisini yazdı. Güzel, yayın hayatına veda eden Fotomat'ın kurucularından ve K2 Sanat Merkezi'nin küratörlerinden. Şu an Londra'da fotoğraf tarihi yüksek lisansı yapan Güzel, Orta Format'ta ilerleyen güncellemelerde de yazılarıyla yer alacak.

Merve Ünsal Fotoğraf Çekmemek Üzerine

Bir fotoğrafçının bana anlattığı bir anekdotla başlamak istiyorum. Bir gün arabayla seyahat ederken bir araba kazasının yanından geçiyor. Gazete kağıtları altında bir ceset görüyor. Belgeleme içgüdüsünü bastıramayarak birkaç fotoğraf çekiyor. Devam ediyor yoluna. Karanlık odada filmini yıkarken yanlışlıkla odaya giren kişi yüzünden, fotoğraf filminin birkaç karesi yanıyor. Fark ediyor ki yanan kareler kaza alanında çektiği fotoğraflar. Üzülmüyor, aksine rahatladığını söylüyor; zaten bu fotoğraflar yanmamış olsaydı da kullanabilir miydim, ne yapardım bilmiyordum diyor.

Şener Soysal - Tevfik Çağrı Dural Editörlerden Mozaikten Betona Sorular

Buralar eskiden mozaikti. Kimileri için insanların temsili, çimentodan imal edilmiş beton gibi düşünülüyor galiba. Bu yüzden her şeyi tekdüze ve gri yapmaya çalışıyorlar. Lakin o bulamaç yapı ne kadar güçlü görünürse görünsün soğuktur, doğayla uyumsuzdur, ruhsuzdur. Gölgesi bile beğenilmeyen söğüt ağacından bilirim; illa ki bir ağaç kökü gelir, büyüyüp çatlatır betonu ve özgürlüğüne kavuşur.

G.E.M G.E.M (No: #03)

G.E.M. serisi #03 nolu tefrikası ile devam ediyor.

Emma Grosbois - Gulia Piermartiri Crisis Performance

Crisis Perfomance, Floransa'da eğitim gören Emma Grosbois ve Gulia Piermartiri'nin kolektif çalışması.

Thomas Brezing Carpet Man

"Carpet Man" projesi, sonu olmayan bir yolculuğa çıkan kilimle sarılı bir adamın hikayesi.

Christiane Peschek Ich Werde Nicht Wie Meine Mutter

"Annem gibi değilim" anne ile kız arasındaki ilişkiyi gösteren bir fotoğraf projesi. Fotoğraflarda genç kadınların rol modelleriyle birlikte tanımlandırılma sürecini görmekteyiz.

Sheri Lynn Behr What You See

"What You See" Sheri Lynn Behr'in televizyon programlarından ekran görüntüleri alarak oluşturduğu projesi. Behr, güvenlik kameraları üzerine yoğunlaşıyor ve izlediğimiz programların, dizilerin bile bir parçası olduğunu gösteriyor.

Ines Molina Navea 541 Days

"541 Days" Ines Molina Navea'nın maskeli bireylerin portrelerinden oluşturduğu ve memnuniyetsizliklerini protesto ile dile getiren insanlara hükümetlerin düşman gibi bakmasını eleştirdiği projesi.