Tatil -la bella estate-

#10
Begüm Akın
Hakkında
Orta Format
Hakkında Diğer Yazıları

Tatil dendiğinde aklımızdaki ilk çağrışımlar hep mutluluk, eğlence üzerinedir. "Deniz, kum, güneş" diye bile özetlenebilir çoğu zaman. Ancak bu seride durum biraz farklı.

Begüm Akın, proje metninde şöyle diyor: ‘Tatil' aslında bu seride sunulan can sıkıntısının aksine, aklımızda hemen güzel şeyler çağrıştırmaya başlayan bir kavram. Bazen sadece bu var olan anlamına kaptırıp kurtarmak istiyoruz kendimizi bir şeylerden. Bu fotoğraflar kaçmaya çalıştığım bir halin, kurtulamadığım gibi tatile de bulaşan sessiz bir ifadesi. Ve ‘Güzel Yaz' (la bella estate), Pavese'nin ben bu dönemden geçerken uğrayan kitabı. Ne üst ne de bir alt başlık. Hem sürecin bir parçası olduğu için, hem de sonunda oluşan bu serinin isimlendirilmesinde fazlasıyla payı olduğuna inandığım için sadece küçük bir anma."

Metinde belirtildiği gibi ‘kaçmaya çalışılan ruh halinin sessiz ifadenin tatile bulaşması' fotoğraf serisinin ruhuna sirayet ediyor. Yine de bazı fotoğraflarla kaçmaya çalışılan bu halin içine, bilindik anlamıyla ‘umutlu ve mutlu' olan tatilin bulaştığı söylenebilir. Tabii bu çalışmanın, tatili güzelleme ya da kötülemek gibi bir amacı yok. İniş çıkışlarıyla bir anlatım aracı,  belli bir döneme ait bir günlük ve her zaman ilk çağrışımın doğru olmayabileceğinin göstergesidir.

"La bella estate"i ise Akın'ın da söylediği gibi bu süreçte bir denk gelme durumu. Dolayısıyla bu fotoğraflarla aynı yöntemi kullanmıyor, bilakis aynı dili kullanıyor. Fotoğrafların hislerin anlatımına aracı olması gibi, bu kitap da bir aracı oluyor.