Room Project

#07
Menno Aden
Hakkında
Orta Format
Hakkında Diğer Yazıları

"Room Project", Menno Aden'in çeşitli yaşam alanlarını kuşbakışı fotoğrafladığı projesi.
Proje, Erken Rönesans dönemindekine benzer bir merkezi perspektif anlayışıyla üretilmiş. Teknik çözümlerle deformasyonun giderildiği mekanlar, gerçekten tepeden bakıyormuş hissine kapılmamızı sağlıyor.

Hans Dieter Sommer; Menno Aden'in projesi için yazdığı yazısında bu çalışmanın çağdaş bir söylem olduğunu söylüyor. Ona göre oda ve boşluk, gerçek ve hayal, kontrol ve kaybı her şeye rağmen dengededir. Herkesin yaşamının neredeyse izlendiği 21. yüzyılda, ki Google Earth bu projeye benzerdir, özel yaşamın gizliliğinin çözümünü bize bırakır.

Menno Aden, ev içi alanlar haricinde sınıf, ayakkabı mağazası, market gibi sosyal yaşam alanları da projesine dahil etmiş. Bu şekilde yüze yakın üretilmiş fotoğraf olmasın, farkındalık etkisini azalttığını söylemek mümkün olabilir. Çünkü bu şekilde üretilmiş fotoğraflar, sayısı sebebiyle ilk başta anlatılan ‘özel yaşamın irdelenmesi' durumunu geride bırakıyor ve fotoğrafları hızlıca izleyip geçmemize neden oluyor. Ancak bu durum fotoğrafçının "göze hoş" görünen işin satışı için mi bu fotoğraflardan daha fazla ürettiği sorusunu akla getirirken, diğer yandan bizim fotoğraflara harcağıdımız zamanı da sorgulamamız gerektiğini gösteriyor. Zira yeteri kadar zaman harcarsak fotoğrafçının yüze yakın mekanı kamuya açtığını görebiliriz ve bizim yüze yakın mekana dair detayları öğrenebiliriz.