Anarchitectures

#02
Oliver Ratsi
Hakkında
Orta Format
Hakkında Diğer Yazıları

Anarchitectures, Oliver Ratsi'nin mimari bir projesi. Proje, şehirsel yapı içinde var olan binaların parçalanıp yeniden birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Bunun var olan düzene bir başkaldırı ve eleştiri olduğunu söyleyebiliriz.

Oliver Ratsi, çalışmalarında Gordon Matta-Clark'ın eserlerinden esinlendiğini söylüyor. Matta-Clark anarşi mimarlığı (anarchitecture) kavramını ortaya atmış, Bina Kesikleri (Building Cuts) adını verdiği projesinde, binaların bazı kısımlarını çıkarıp sergilediği bir anlatım yaratmıştır. Ratsi de benzer şekilde dekonstrüktif bir işi, fotoğraf üzerinde ortaya koymuştur.

Projede Fransa, Kore, Tunus, Belçika ve Hollanda'dan fotoğraflar bulunmaktadır. Ancak Ratsi'nin sadece fotoğrafla sınırlı kaldığı söylenemez. Antivj adlı bir ekipte de yer alan Ratsi'nin proje dahilinde videomapping, enstelasyon, vjing gibi çalışmaları da mevcut. Bu sayede fotoğraflardaki dinamik başkaldırı, gerçekten canlı ve dinamik bir performansla, akılda kalıcı bir hale gelebiliyor. Çağdaş sanatın kerameti bu olsa gerek…